Førsteklasses tagboks med ekstra opbevaringsplads til ski, snowboards eller rejseoppakning.

Progressivt Audi-design med forbedret aerodynamik takket være et fladere og sportsligere udseende. Brillantsort overflade med Audi-ringe i florettsølv. Et kvalitetslook med synlige tilslutningselementer. Kan låses og kan åbnes i begge sider med central flerpunktslåsning for bekvem læsning og tømning. Nem og hurtig montering ved hjælp af powerclick-system med adskilt lukke- og åbnefunktion og visning af status åben eller lukket. System til hurtig fastgørelse inklusive tilspændingsmomentbegrænsning. Giver plads til maksimalt tre til seks par ski med en maksimal længde på 155 cm eller maksimalt tre til fire snowboards.

Yderligere produktegenskaber:
  • Udvendige mål (længde/bredde/højde) i mm: 1704 x 816 x 371
  • Indvendige mål (længde/bredde/højde) i mm: 1640 x 760 x 310
  • Volumen: 310 l
  • Egenvægt: ca. 17 kg
  • Maksimalt tilladt belastning: 75 kg
  • Til maksimalt tre til seks par ski eller tre til fire snowboards
  • Maksimal skilængde: 155 cm
  • Kan kun anvendes sammen med tagbøjler
  • Citycrashtestet i henhold til testkrav fra Audi
Leveringsomfang:
  • Ski- og bagageboks (310 l)
  • 3 fastgørelsesremme
  • 4 enheder til hurtig fastgørelse
  • 2 nøgler
  • Monteringsvejledning
Bemærk:
  • Kan kun anvendes sammen med tagbøjler. Hos din Audi partner kan du få informationer om, hvilke tagbøjlesystemer du kan anvende.
  • Den maksimale belastning på 75 kg skal overholdes.
  • Den maksimale tagbelastning for bilen og for tagbøjlesystemet må ikke overskrides. Vær opmærksom på informationerne i instruktionsbogen til din bil og i betjeningsvejledningen til tagbøjlesystemet.
  • Vær opmærksom på de maksimale mål for profilerede rør (højde: 18–30 mm, bredde: maks. 90 mm). Yderligere forudsætninger finder du i monteringsvejledningen. Ved overskridelse må tagboksen ikke monteres.
  • Afhængigt af bilmodel kan der opstå begrænsninger i bagklappens åbningsområde, når tagboksen er monteret.
  • Hvis tagboksen monteres på biler med panoramaskyde-/-vippesoltag, må panoramaskyde-/-vippesoltaget ikke åbnes på grund af fare for beskadigelser.

Dine fordele
  • Kan åbnes fra begge sider for nem læsning og tømning.
  • Kan låses.
  • Sporty design.